7. listopadu 2017

Po stopách moci v nemoci: O morálce, moci a komunikaci v českém zdravotnictví

V nakladatelství Slon vyšla nová kniha Karel Čady, Olgy Matoušové-Šmídové, Blanky Tollarové (Katedra řízení a supervize v sociálních a zdravotnických organizacích FHS UK) s názvem Po stopách moci v nemoci: O morálce, moci a komunikaci v českém zdravotnictví.

Publikace propojuje téma moci, medicíny a zdraví, jež studuje v prostředí současného českého zdravotnictví. Případové studie, které jsou obsahem jednotlivých kapitol, se vztahují k pestré škále rozličných témat: od rození dětí k umírání a smrti, od zvládání běžné chronické nemoci k transsexualitě nejen jako k operativní změně pohlaví a přeměně těla, ale především jako k trans-formování identity, osobní i sociální. Trend medikalizace našich životů a identit je zachycen na genealogii léčení poruch nálad či erekce prostřednictvím nových léků. Kulturu našich nemocnic a její genderový rozměr ilustruje kapitola o tom, jak v pohotovostních provozech a naléhavých situacích komunikují lékaři se sestrami a jakými postupy zvládají sestry konflikty a emoční napětí. Z metodologického hlediska jsou studie zahrnuté v knize ukázkou využití a kombinování různých přístupů a metod kvalitativní povahy: diskursivní analýzy, etnometodologie či sociální dramaturgie.

Po stopách moci v nemoci: O morálce, moci a komunikaci v českém zdravotnictví

KOUPIT