16. ledna 2018

Vyšla nová o kniha o ekologických hnutích

V Sociologickém nakladatelství SLON nedávno vyšla nová kniha Arnošta Nováka s názvem Tmavozelený svět: Radikálně ekologické aktivity v ČR po roce 1989. V úterý 23. 1. od 19:30 se v Čítárně Unijazzu (Jindřišská 5, Praha 1) uskuteční slavnostní křest knihy. Mgr. et Mgr. Arnošt Novák, Ph.D., působí na Katedře sociální a kulturní ekologie při Fakultě humanitních studií UK.

Kniha se snaží přispět ke zmapování a pochopení dynamiky radikálně ekologické aktivity v České republice v letech 1989 až 2010. Zabývá se radikální částí českého environmentálního hnutí a procesem jeho deradikalizace v průběhu 90. let. Oproti jiným pracím, které se zaměřují spíše na formální organizace, se kniha věnuje zejména volnějším aktivistickým sítím, lokálnímu aktivismu či krátkodobým mobilizacím. Přínos práce spočívá ve zvolené výzkumné strategii, která přichází s jakýmsi ‚etnografickým zoomem‘ a oproti jiným pracím se zaměřuje na to, jak diferenciované byly proudy uvnitř zdánlivě stejnobarevného aktivistického prostředí. Ukazuje tak mnohost forem ekologického aktivismu v 90. letech. Snaží se také odpovědět na otázku, zda byla deradikalizace českých ekologických organizací, která v podstatě znamenala ubývání pestrobarevnosti hnutí a jeho slévání do jednoho proudu převážně transakčního aktivismu, jejich ‚nevyhnutelným‘ údělem, vzhledem k tomu, v jakém systému politických příležitostí jednaly a jaké zdroje pro své aktivity mobilizovaly.