27. února 2018

Nová kniha Jakuba Češky „Bohumil Hrabal – autor v množném čísle“

V nakladatelství HOST v březnu vyjde nová kniha Jakuba Češky „Bohumil Hrabal – autor v množném čísle“. Slavnostní uvedení této hrabalovské monografie proběhne ve čtvrtek 22. března od 18 hodin v Café Kampus (Náprstkova 10, Praha 1). Knihu uvede profesor Petr A. Bílek. Doc. Mgr. Jakub Češka, Ph.D., působí na Fakultě humanitních studií UK.

„Bohumil Hrabal - autor v množném čísle“. Jakub Češka

„Přestože je tvorbě Bohumila Hrabala věnována značná pozornost, knih, které kladou důraz na detailní rozbor jeho klíčových literárních děl (v předkládané knize to jsou: Obsluhoval jsem anglického krále, Hlučná samota a raná novela Jarmilka), je jako šafránu. Takto vedená analýza může napomoci vymanit Hrabala z publicistických klišé, jakými jsou hospodský vypravěč, pábitel, zapisovatel hovorů a kronikář nejrůznějších profesí. Hrabal není ani v nejmenším autentický zapisovatel života, nýbrž vášnivý spisovatel, který se snaží v obtížných podmínkách dozorované literární produkce uhájit právo na svobodu tvorby. O tom, nakolik svébytným, literárně rafinovaným a autonomním spisovatelem Bohumil Hrabal byl, svědčí také analýza lektorských posudků z času normalizace. Z ní je totiž patrné, jak je krátkozraké přehlížet tuto část Hrabalovy tvorby. Nejen že ji napsal ve svém vrcholném tvůrčím období, navíc se teprve v něm stává autentickým spisovatelem.“