Co je divadlo utlačovaných? Jaká je jeho metoda? Jak vzniká představení a kdo jsou jeho ne-herci a ne-diváci? Na tyto a další otázky hledá odpovědi výjimečná publikace Mezi jevištěm a hledištěm – Divadlo utlačovaných z perspektivy jokera. Autorkami publikace jsou Dana Moree a Líza Urbanová. Ty působí jako lektorky a jokerky v Divadle Dvě na třetí, jež je projektem FHS UK. Publikace vychází v nakladatelství Karolinum.
V publikaci odpovídají autorky na dané otázky nevšedním, ale zásadním pohledem jokera – tedy očima průvodce divadelních skupin a moderátora představení divadla utlačovaných. Jeho role spočívá jednak v práci se skupinou, která připravuje divadelní představení, a také v práci s diváky.
Sdílení zkušeností. Podle zmíněného rozdělení je strukturována i kniha. Popis jednotlivých fází vzniku představení je proložený rozhovory s dalšími divadelníky, a také konkrétními příklady z realizovaných představení. Ve druhé části knihy sdílí své zkušenosti šest jokerů, kteří aktivně metodu divadla utlačovaných používají.
A pro koho je publikace určená? Pro čtenáře, které metoda divadla utlačovaných zajímá, a zejména pro ty, kteří se s ní už v nějaké z výše uvedených rolí setkali a snaží se jí lépe porozumět.
Při příležitosti křtu knihy, jsme vyzpovídali jednu z autorek – Danu Moree.
Měli jsme k tomu více podnětů. Jedním z nich byly opakující se dotazy s ohledem na to, k čemu vlastně metoda v současnosti slouží, jak funguje, zda jde o metodu terapeutickou, jestli při jejím využívání nehrozí re-traumatizace apod. Jednou ze snah bylo zasadit divadlo utlačovaných do aktuálního dění, veřejné debaty i poznání, které o složitých situacích a jejich vlivu na jedince i společnost máme.
Zejména nám šlo o plán otevřít výcvik pro takzvané jokery – tedy vedoucí divadelních skupin. A představit metodu pro ně a zároveň z jejich perspektivy. Původní texty o divadle utlačovaných totiž postavu jokera zmiňují, explicitně se jeho roli ale věnují na relativně malém prostoru.
Jde především o následující podněty:
Útlak – divadlo utlačovaných je metoda, která reaguje na útlak ve společnosti, na nespravedlnost. Kdyby nebylo té, nemuselo by být ani divadlo utlačovaných.
Odvaha – těch, kteří jsou ochotni se o nespravedlnosti a odvaze ji překonávat bavit ve veřejném prostoru, ať už z pozice ne-herce, tedy člověka, který představení vytváří, nebo ne-diváka, tedy toho, kdo na představení přichází a dává k dispozici své náměty, nápady na změnu.
Divadelní jazyk – ten nám pomáhá o tom všem mluvit, předávat určitý typ zkušenosti.
A samozřejmě ti všichni, kteří vnímají divadlo jako prostor pro dialog.
Publikace Mezi jevištěm a hledištěm: Divadlo utlačovaných z perspektivy jokera je součástí projektu Divadlo utlačovaných – Empowerment pomocí kultury. Ten byl realizován Divadlem 2na3 (respektive FHS UK) v období 4/2021 – 6/2023, a to za podpory Fondů EHP 2014 – 2021, z programu Kultura. Projekt má dva norské partnery – Univerzitu ve Stavangeru a Univerzitu Rudolfa Steinera v Oslu, jejichž cílem je podpora metody v Norsku.
Pro FHS UK zpracoval Filip Poštulka.
26. 6. 2023
Univerzita Karlova
Fakulta humanitních studií
Pátkova 2137/5
182 00 Praha 8 - Libeň
Identifikátor datové schránky: piyj9b4
IČ: 00216208
DIČ: CZ00216208