Ethnomusicology Summer School na FHS přitáhla studující z celého světa

Gabriel je z Rhode Islandu, Seth z Kalifornie a Camilla žije v Lisabonu. První týden v červnu se ale všichni sešli na Ethnomusicology Summer School on Romani Music (ESS) na FHS, kde jako přednášející hostovala další zahraniční návštěva – antropoložka a folkloristka prof. Carol Silverman z Oregonu. Etnomuzikologická letní škola, kterou už tradičně pořádala doc. Zuzana Jurková, nabízela přednášky, workshopy, koncerty i pohled do zákulisí Světového festivalu romské hudby Khamoro. S organizací Slovo 21, která festival pořádá, spolupracuje etnomuzikologický program FHS už několik let.„V celých Spojených státech bych podobný program nenašel“

„O Etnomuzikologické letní škole v Praze jsem se dozvěděl už před lety při studiích v Manchesteru, jenže mi plány překazila pandemie covidu. Letos jsem se tedy konečně přihlásil a díkybohu to nepřivolalo další globální katastrofu,“ otevírá své vyprávění o zážitcích z letní školy Seth. Že má Ethnomusicology summer school ve světě už renomé, potvrzuje i Camilla. Té doporučila letní školu doc. Jurkové kamarádka, která na Univerzitě Karlově studovala v rámci Erasmu a účastnila se i jednoho ročníku ESS.


„V celých Spojených státech bych podobný program nenašel, aspoň pokud vím,“ říká Gabriel, doktorand etnomuzikologie na Brown University, a doplňuje: „a vlastně ani podobný festival jako je Khamoro. Pro kohokoli, kdo se zabývá minoritami a jejich kulturou, zvlášť romskou, jsou letní škola a festival výjimečná příležitost sledovat, jak se sjednává kulturní politika.“


„Je ohromně cenné vidět, jak jsou lidi doopravdy šťastní, že jsou spolu a oslavují svou kulturu“

A jak vypadá běžný den na Ethnomusicology summer school? Dopoledne přednášky, večer koncerty festivalu Khamoro a mezitím i nějaký čas poznávat Prahu nebo navštívit kamarádku ze studií, vysvětluje Camilla.
Všichni tři mí respondenti mají o hudbu studijní zájem, ale krom toho jsou sami i nadšení muzikanti. Takže když se ptám, co je na letní škole nejvíc bavilo, shodnou se svorně na koncertech.„Hudebníci byli naprosto skvělí, festival svedl dohromady podle mě ty nejlepší. Od letní školy se všude chlubím, že jsem viděl naživo Kočani orchestra,“ směje se Gabriel. (Kočani orchestra nebo také Kočani orkestrar je romská hudební skupina ze Severní Makedonie, která se proslavila po celém světě. Jedna z jejich písní se objevila i v soundtracku k filmu Borat. – pozn. red.)


„Ty koncerty byly perfektní, nejen hudebně, ale i atmosféra byla úžasná. Je ohromně cenné vidět, jak jsou lidé doopravdy šťastní, že jsou spolu a oslavují společně svou kulturu,“ dodává Seth.Kromě koncertů si účastníci a účastnice chválí i mezinárodnost letní školy, možnost poznat lidi z celého světa se zájmem o kulturu, etnomuzikologii nebo antropologii a nové perspektivy, které získali.


„Když se jdete bavit na hudební festival, třeba vás ani nenapadne, co všechno za tím stojí. Je zajímavé zjistit, jak se vytváří koncepce, co organizátoři chtějí ukázat a jak to realizují. Dalo mi to úplně nový, kritický pohled,“ přibližuje Camilla.


„A taky je užitečné potkat lidi, kteří se na jednu problematiku dívají různě, a na letní školu přišli s různými zájmy,“ uzavírá Gabriel.


Mezidruhový jazzband

Profesorka Silverman nebyla jediný zahraniční host na ESS. Studující se potkali i s hostující hvězdou minulého ročníku Davidem Rothenbergem. Profesor Rothenberg je filosof a hudebník, hraje a skládá především jazz. Při hře na klarinet se nechává doprovázet velrybami, ptáky nebo hmyzem. Studuje totiž zvuky zvířat a přírody a zapojuje je do své experimentální hudby. O zpěvu ptáků, velryb nebo o roli krásy v evoluci publikoval několik knih, některé se dočkaly i adaptace „na plátně“ jako přírodovědné dokumenty (např.: Why Birds Sing na BBC).O Davidu Rothenbergovi jste určitě neslyšeli naposled. A na FHS ho snad i uvidíme v dalším roce.
Pro FHS zpracovala Martina Plass, studentka magisterského programu Filosofie v kontextu humanitních věd.


3. 7. 2023


Poslední změna: 3. červenec 2023 17:21 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Univerzita Karlova

Fakulta humanitních studií

Pátkova 2137/5

182 00 Praha 8 - Libeň


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČ: 00216208

DIČ: CZ00216208

Podatelna

Všechny kontakty


Jak k nám