• Kalendář

Kalendář

Vysoká kultura a kulturní kapitál. Přijďte na uvedení knihy Pravidla vkusu

Jak se pozná kultivovaný člověk? Chodí do opery, na výstavy starých mistrů, poslouchá smooth jazz? Musí opovrhovat komiksy nebo počítačovými hrami pro jejich jinakost, zábavnost a jasnou srozumitelnost? V nakladatelství Host na konci května vyšla kniha Pravidla vkusu, která mapuje sociologické zkoumání vkusu a jak třídní rozdíly utváří kulturní statky, které konzumujeme a naopak. Autorská čtveřice Ondřej Špaček, Marie Heřmanová, Michal Lehečka a Ludmiła Władyniak publikaci představí ve čtvrtek 13. června v pražské kavárně Na Boršově. Na uvedení knihy srdečně zveme.


Anotace

Proč se lidem líbí různé věci? A jak to ovlivňuje jejich postavení ve společnosti?


V šedesátých letech budila rocková hudba pohoršení, dnes rapeři dostávají literární ceny. Videohry byly donedávna vnímány pouze jako bezduchá zábava, dnes jsou předmětem seriózní kulturní kritiky. Na univerzitách se studují komiksy. Kulturně vzdělaný člověk už se nepozná podle toho, že poslouchá operu, chodí do divadla, čte klasickou literaturu a umí si správně uvázat kravatu. Tyto a další proměny ovšem neznamenají, že by „správný vkus“ přestal hrát ve společnosti důležitou roli.


Kniha Pravidla vkusu představuje sociologickou výpravu do zkoumání vkusu, jeho mechanismů a propojení se společenskými institucemi v současné české společnosti. Na základě existujících poznatků z oblasti sociologie kultury i vlastního výzkumu autoři uvažují o tom, kde se vkus bere, jakým způsobem se utváří a jaké má sociální důsledky. Kulturní hierarchie se totiž promítají do struktury společnosti, mechanismů gentrifikace městských čtvrtí, vstupují do nerovností ve vzdělávání a vysvětlují mnohé zdánlivě samozřejmé okolnosti naší každodenní kulturní spotřeby. Zkrátka najdeme je v kavárně, při přijímacím pohovoru i v urbanistickém plánování.

Začátek akce 13. června 2024 v 18:30
Konec akce 13. června 2024 v 22:00
Druh akce Společenská akce
Webové stránky https://www.facebook.com/events/442052611906905?locale=cs_CZ
Místo konání akce Kavárna Na Boršově (Náprstkova 272/10, Praha 1)
Cílová skupina Akademická obec i veřejnost
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Univerzita Karlova

Fakulta humanitních studií

Pátkova 2137/5

182 00 Praha 8 - Libeň


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČ: 00216208

DIČ: CZ00216208

Podatelna

Všechny kontakty


Jak k nám