• Kalendář

Kalendář

Zveme na přednášku italského biosémiotika Nicoly Zengiaro

Prahu navštíví 11. listopadu excelentní mladý badatel z Bolognské univerzity Nicola Zengiaro. Na FHS přijede s přednáškou The Biosemiotic Interpretation of Cosmological Understanding of Life. Uvede své posluchače do biosemiotiky a představí biosemiotický axiom, podle kterého jsou sémiotika a život nerozlučně spojené. Ukáže také, co v daném kontextu vůbec rozumíme pod pojmem život. Dále se přednáška zaměří na domorodé kosmologie a kulturní pohledy na život, které vnímají živé bytosti jako složité agenty, včetně hor, řek a kamenů.


Přednáška má interdisciplinární charakter, zpracovává téma na pomezí sémiotiky, biosémiotiky a antropologie, je určena doktorským studujícím sémiotiky a antropologie a magisterským studujícím oborů Elektronická kultura a sémiotika, Sociální a kulturní ekologie a Antropologická studia či jiným zájemcům z akademické obce. Téma je též blízké na FHS probíhajícímu projektu ResisTerra podpořenému grantem Primus. Přednáška proběhne v anglickém jazyce.


Nicola Zengiaro je doktorand v oboru Sémiotiky na Boloňské univerzitě a zaměřuje se na biosémiotiku a ekosémiotiku. Zkoumá, jak teorie složitosti zpochybňují a redefinují hranice mezi životem a neživotem v sémiotice a biologii. Je součástí výzkumné skupiny Landscape and Environmental Semiotics v TraMe a projektového týmu CULT-UP, jenž studuje vztahy mezi plastovými materiály a kulturním dědictvím. Je členem redakčních rad časopisů Animal Studies. Rivista italiana di Zooantropologia a Animot: L'altra filosofia, jeho publikace se objevily v recenzovaných časopisech jako Biosemiotics, Sign Systems Studies, Lexia, Versus, Punctum, Ocula a Linguistic Frontiers.


Anotace v angličtině

The lecture provides an introduction to biosemiotics, starting with the debate on the lower threshold of semiotics. The purpose is to present the biosemiotic axiom, according to which semiosis and life are co-extensive, analysing what is meant by “life”. We will employ a case study analysis method, focusing on examples such as intelligent materials and mineral evolution, to question the boundary between living and non-living systems. In addition, indigenous cosmologies, as explored by contemporary anthropology, will be integrated to demonstrate how the concept of life is deeply embedded in cultural understandings and the relationship with nature. This second part of the lecture will examine cultural perspectives that view living beings as complex agents, including entities such as mountains, rivers, glaciers, and stones. The question we will try to address is: how far does life and semiosis extend?



Začátek akce 11. listopadu 2024 v 16:00
Konec akce 11. listopadu 2024 v 18:30
Druh akce Přednáška
Organizátor Mgr. Martin Švantner, Ph.D., Mgr. Alena Ivanova
Email na organizátora alena.ivanova@fhs.cuni.cz
Místo konání akce FHS UK (Pátkova 2137/5, 182 00 Praha 8 - Libeň), místnost 2.32
Cílová skupina Akademická obec i veřejnost
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Univerzita Karlova

Fakulta humanitních studií

Pátkova 2137/5

182 00 Praha 8 - Libeň


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČ: 00216208

DIČ: CZ00216208

Podatelna

Všechny kontakty


Jak k nám