19. května 2022

Sociolog Karel Černý uspěl v Masaryk Distinguished Chair

Sociolog Karel Černý z Katedry sociologie FHS UK uspěl ve výběrovém řízení na přednáškový a badatelský pobyt v rámci programu Masaryk Distinguished Chair na Reichmanově univerzitě v Izraeli. Během května a června 2022 zde bude mít přednášku ze svého terénního výzkumu příčin současné migrace z Blízkého východu do Evropy, dále prezentaci o radikalizaci bývalého pražského imáma Samera Shehadeha a konečně také řeč o strukturálních příčinách politické nestability Blízkého východu. Badatelský projekt Karla Černého se pak zabývá reflexí genocidy iráckých jezídů v izraelské společnosti, pro niž je konstitutivní historická zkušenost s holocaustem.

Doktor Karel Černý již v minulosti jako zaměstnanec fakulty získal Fulbrightovo stipendium, když pobýval na Kalifornské univerzitě v Santa Barbaře (2012–2013). Je autorem knih jako Jezídé - komunita na útěku (2017) nebo Velká blízkovýchodní nestabilita (2017).