9. února 2023

Sdělení vedení fakulty akademické obci FHS ohledně podnětu ombudsmance UK

Vážené členky a vážení členové akademické obce FHS UK,

jak jsem již sdělila, vedení fakulty obdrželo prostřednictvím ombudsmanky Univerzity Karlovy podněty týkající se sexuálního obtěžování studujících a celkové atmosféry na studijním programu Orální historie – soudobé dějiny. Od první chvíle spolupracuji s paní ombudsmankou i celou poradní komisí, kterou v této věci jmenovala paní rektorka. Paní ombudsmanka má dle vnitřního předpisu UK na řešení složitých podnětů, jakým je i tento, 60 dnů. Komise nyní záležitost šetří, což zahrnuje i intenzivní sběr a analýzu relevantních svědectví z řad studentů, absolventů i pracovníků. Výsledkem šetření bude definice toho, jaký skutkový stav věcí poradní komise shledala. Své stanovisko pak doprovodí komise též doporučením k dalším krokům, a to jak pro vedení univerzity a fakulty, tak pro samotné podavatelky. Do té doby jsem přijala předběžné opatření a vyvázala kolegy, na které stížnosti směřovaly, z výuky. Stanovisko komise nelze předjímat a není ani na místě komentovat jednotlivé kroky či reakce nebo dílčí rozhodnutí aktérů.

Jakkoli se od začátku snažíme jednat maximálně transparentně a s plnou zodpovědností, během šetření jsou zástupci univerzity, fakulty i ombudsmanka vázáni mlčenlivostí, a to v zájmu všech zainteresovaných. Děkuji vám v tomto směru za pochopení, rozvahu a trpělivost.

Ing. arch. Mgr. Marie Pětová, Ph.D.

děkanka

Vyjádření Fakulty humanitních studií UK k podnětu ombudsmance UK (2. 2. 2023)