V nakladatelství Karolinum v rámci edičního plánu FHS vyšla kniha Potřebnost nepotřebného: Studie k pokusům myslet věci tak, jak jsou s námi , kterou napsal filosof Ladislav Benyovszky. Zabývá se v ní myšlením, které jde proti produktivnímu přetváření přírody. Krátký spis tvořený čtyřmi studiemi je dostupný se slevou pro studentstvo i zaměstnance a zaměstnankyně UK v knihkupectví Karolinum, na jeho e-shopu i ve fakultní knihovně.
Letos to není první publikace docenta Benyovszky - na jaře v nakladatelství Togga vyšel Obzor, který čtenáři stavěl "před oči původní podobu světa, v němž žijeme a umíráme."
Více než dvě století se v Evropě formuje filozofické myšlení, které nevidí originální a autentické postavení člověka v produktivním, vše do sebe zahrnujícím přetváření přírody, nýbrž v tom, že člověka je zapotřebí, mají-li země, nebesa, božství i on sám dospívat v to, čím jsou. Čtyři studie zahrnuté do této malé knížky sledují myšlení J. W. Goetheho, J. G. Herdera a M. Heideggera, a usilují tak ve čtenáři probudit schopnost zaslechnout tento tichý hlas potřebnosti nepotřebného neustále přehlušovaný halasnou honbou za produktivitou.
Univerzita Karlova
Fakulta humanitních studií
Pátkova 2137/5
182 00 Praha 8 - Libeň
Identifikátor datové schránky: piyj9b4
IČ: 00216208
DIČ: CZ00216208