• Kalendář

Kalendář

‹  Duben 2024  ›

PoÚtStČtSoNe
1234567
PoÚtStČtSoNe
891011121314
PoÚtStČtSoNe
15161718192021
PoÚtStČtSoNe
22232425262728
PoÚt
2930

24. dubna 2024

Přednáška Kostase Biliūnase o vlivu krajiny na pozdně barokní architekturu

The presentation outlines a research that focuses on the aesthetic-psychological relationship between Late Baroque churches and the natural elements of the place. The very idea of such a relationship is based on philosophical and Baroque theoretical arguments. It is the approach of architectural phenomenology that enables one to research this theme. Theoretical and practical ways have been opened up by Christian Norberg-Schulz, who, however, has not provided a precise practical tool. As a result, a combined contextuality method is being developed, incorporating several methods from architectural phenomenology. A pilot research of 11 churches, together with their natural environment in the Grand Duchy of Lithuania, in Trakai Voivodeship, has been carried out. This research has highlighted common specific features suggesting the landscape as an important factor shaping the expression of Late Baroque architecture.


25. dubna 2024 – 27. dubna 2024

Konference Bohumil Hrabal neidylický

Hrabal – synonymum idyly. Aspoň pro většinovou společnost, jež díla Bohumila Hrabala vnímá především skrze filmové adaptace. Jeho tvorba ale skýtá skrytější a překvapivě daleko hojnější aspekt: neidyličnost. Proč právě tento rys Hrabalových textů oslovuje spíše zahraniční čtenáře, přijedou do Nymburka diskutovat znalci nebo překladatelé jeho knih z Francie, Japonska, Německa nebo Polska, kde patří stále k nejčtenějším autorům. Doplní je přední znalci Hrabalova díla z České republiky.


25. dubna 2024

Sociologické kafe s Barbarou Jabłońskou

Přijďte na další ze série přednášek Sociologické kafe, která se bude věnovat diskurzu, jeho kritické analýze a tomu, jak je lze využít ke studiu hudby a společnosti. Přednese ji Barbara Jabłońska z Jagollenské univerzity v Krakowě.


30. dubna 2024

Vernisáž výstavy unikátních fotografií a přednáška sámské odbornice

Srdečně zveme na vernisáž výstavy fotografií „Nuceně nasazení Češi na území Sámů“, která proběhne už 30. 4. ve 12:30 ve spodním atriu. Výstavu zahájí zástupci norské ambasády a sámských institucí, předcházet jí od 11:30 v učebně 1.31 bude přednáška sámské odbornice Gudrun Lindi „Situation of Sami indigenous languages in northern Norway“.


2. května 2024

Zapojte se do plánování podoby nového univerzitního kampusu na Pelc-Tyrolce

Pelc – Tyrolka se bude v blízké i vzdálenější budoucnosti významně měnit. Tzv. velké rozvojové území je dlouhodobě definováno a rezervováno pro funkci univerzitního kampusu, kterému ale nyní neodpovídá. Jeho nová podoba bude v následujících měsících navržena společně s veřejností, a to na veřejných participativních plánováních a pomocí úvodní dotazníkové sondy. Odbor územního rozvoje magistrátu hl. města Prahy vyhlásil veřejné výběrové řízení na zpracovatele územní studie. Ta s Vaší pomocí definuje hlavní body pro budoucí investice do proměny veřejného prostoru.


6. května 2024

Koncert orchestru Berg Goodbye Planet Earth na FHS

Tři skladatelky tří generací. Pro tuto příležitost jsme vybrali díla, která se zabývají vztahem člověka k přírodě a společnosti. Ať už to je biblické pojetí prvního dne stvoření světa, pět pozemských elementů nebo dialog citů a emocí s racionalitou. Křehkost našeho světa zrcadlí ve své kompozici i argentinský skladatel Lucas Fagin.


7. května 2024

Brunch pro zahraniční vědkyně působící v Česku

Srdečně zveme na brunch pro zahraniční vědkyně, které působí v českých výzkumných institucích. Pozvání přijala Zsófia Csajbók, která působí na Fakultě humanitních studií jako odborná asistentka na Katedře psychologie a věd o životě. Brunch pořádá NKC - Gender a věda a zvány jsou všechny vědkyně napříč disciplínami. Událost je v angličtině a je třeba se na ni registrovat.


16. května 2024

Prohlídka budovy v rámci festivalu Open House Praha

Od pondělí 13. května nabídne festival Open House Praha pestrou paletu doprovodných programů věnovaných nejen architektuře a příběhům budov. Současně se pro zájemce otevře v Kampusu Hybernská festivalové infocentrum, kde si lidé mohou zakoupit tištěného Festivalového průvodce, letošní limitovanou edici merchandise a dozvědět se od dobrovolníků*ic informace k organizaci akce. Vyvrcholením festivalu je víkendové otevření běžně nepřístupných budov. Letos jich je v programu 115, od historických paláců, památek, novostaveb, přes technické či sakrální stavby. Budovy se otevírají zdarma bez nutnosti předchozí rezervace, prohlídky probíhají průběžně po celou dobu otevření. Kompletní informace o programu najdou zájemci na webových stránkách a aktuality budou k dispozici také ve festivalové aplikaci.


21. května 2024

Snídaně s rektorkou na FHS

Jaké jsou aktuální výzvy Univerzity Karlovy? Jaké kreativní nápady by mohly UK posunout dopředu? Co nás drží zpátky? Kde chceme být za pět let? Jedna z cest komunikace, jak tyto otázky probrat, je v neformálním prostředí u kávy a croissantu, případně českého koláče! Srdečně zveme nejen studenty a studentky, ale všechny zaměstnance UK na snídaňová setkání, kde můžeme společně a v příjemné atmosféře probírat řadu univerzitních témat. Počet míst je omezen, na každé akci se sejdeme ve skupině 10 lidí. Pokud se snídaně zúčastní zahraniční studentky či studenti, nebo zahraniční zaměstnanci UK, bude konverzace probíhat částečně v angličtině.


24. května 2024

Mirjam Moravcová Seminar: Příběhy sucha. O interdisciplinaritě, etnografii a antropologiích budoucnosti

Jak je možné o suchu uvažovat interdisciplinárně a jak k tomu může přispět etnografka? Těmto otázkám se bude věnovat Markéta Zandlová v dalším Mirjam Moravcová seminar (MMS) Katedry sociální a kulturní antropologie. Seminář s názvem Příběhy sucha. O interdisciplinaritě, etnografii a antropologiích budoucnosti se uskuteční v pátek 24. května v 10:00 v místnosti 2.11.


3. června 2024 – 4. června 2024

Mezinárodní workshop Biographical Research in Central and Eastern Europe: Traditions and Challenges

Na Fakulutě humanitních studií se 3. a 4. června uskuteční mezinárodní workshop s názvem Biographical Research in Central and Eastern Europe: Traditions and Challenges.Cílem workshopu je setkání vědců zaměřených na teoretické, metodologické a praktické aspekty biografického výzkumu zasazeného (především) do zemí střední a východní Evropy a zahájení diskuse s klíčovými osobnostmi tohoto směru výzkumu.


24. června 2024 – 25. června 2024

Mezinárodní konference After Kant k příležitosti 300 let od narození I. Kanta

Na Fakultě humanitních studií proběhne konference k příležitosti 300. výročí narození osvícenského filozofa Immanuela Kanta. Konference se zaměří na jeho odkaz zejména z hlediska filozofie umění a estetiky. Abstrakty lze zasílat do 20. února 2024.


Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Univerzita Karlova

Fakulta humanitních studií

Pátkova 2137/5

182 00 Praha 8 - Libeň


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČ: 00216208

DIČ: CZ00216208

Podatelna

Všechny kontakty


Jak k nám