• Kalendář

Kalendář


Přednáška prof. Dirka Kaeslera v rámci Historicko-sociologických konfrontací

Pracoviště historické sociologie při Fakultě humanitních studií UK srdečně zve na přednášku prof. Dirka Kaslera, s názvem Univerzální racionalizace: Weberův velký narativ, která se uskuteční v rámci předmětu Historicko-sociologické konfrontace.


Byla to „teorie racionalizace“, díky níž se německý učenec Max Weber (1864-1920) zařadil mezi „klasické“ diagnostiky stavu modernity. Kdybychom měli uvést jeden termín, který i nyní, 150 let od jeho narození, s Maxem Weberem spojujeme, byla by to nejspíš „racionalizace“. Odkazujeme tím k Weberově domnělé „teorii“ univerzální „racionalizace“ jako celku, jenž má ovládnout celý svět. Nepočítám tuto „teorii“ ani tolik mezi sociologické teorie v přísně epistemologickém smyslu, nýbrž spíše mezi „velké narativy“, jimiž disciplína sociologie v průběhu svých dějin přispěla k sebe-porozumění lidstva


Dirk Kaesler působil jako professor sociologie na Universität Hamburg (1984-1995) a na Phillipps-Universität v Marburgu (1995-2009). Jako hostující profesor působil na University of Chicago, Universität zu Köln, University of South Florida in St. Petersburg, Indiana University, na Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales v Paříži, Humboldt-Universität v Berlíně, na Ludwig-Maximilians-Universität v Mnichově, na University of California v Berkeley a na Karl-Franzens-Universität ve Štýrském Hradci. V letech 1989-2002 předsedal „Research Committee on the History of Sociology“ Mezinárodní sociologické společnosti a v letech 2002-2005 byl členem výkonného výboru Německé sociologické společnosti. Hlavními badatelskými zájmy Dirka Kaeslera jsou sociologické teorie, historie sociologie a výzkum díla Maxe Webera. Ve všech těchto oblastech publikoval Dirk Kaesler řadu knih a odborných studií.


Přednáška proběhne v anglickém jazyce.


Začátek akce 6. dubna 2017 v 17:00
Konec akce 6. dubna 2017 v 18:30
Druh akce Přednáška
Organizátor Pracoviště historické sociologie FHS UK
Email na organizátora ale.markova@email.cz
Webové stránky http://hiso.fhs.cuni.cz/HISO-98.html
Program http://hiso.fhs.cuni.cz/HISO-98.html
Místo konání akce Areál UK v Jinonicích (U Kříže 8, Praha 5) místnost 1036
Cílová skupina Akademická obec
Rezervace Ne
Vstupné Ne
Bezbariérový přístup Ano
Přihlásit:
Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Univerzita Karlova

Fakulta humanitních studií

U Kříže 8

158 00 Praha 5 - Jinonice


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČ: 00216208

DIČ: CZ00216208

Podatelna

Všechny kontakty


Jak k nám