• Kalendář

Kalendář


Komentovaná prohlídka výstavy o Janu Patočkovi „Filosofovo bytí – a čas“ se Zdeňkem Pincem

Fakulta humanitních studií UK srdečně zve všechny své studenty na komentovanou prohlídku výstavy „Filosofovo bytí – a čas. Jan Patočka na pracovištích Akademie věd“, kterou pořádají Akademie věd ČR, Středisko společných činností AV ČR, Filosofický ústav AV ČR a Archiv Jana Patočky v Galerii Věda a umění AV ČR (Národní 3, Praha 1). Výstavou bude v pátek dne 11. ledna 2019 od 12:30 do vyčerpání zájmu (nejpozději do 18:00) provádět docent Zdeněk Pinc. Účast též přislíbili autoři výstavy Ivan Chvatík a Jan Vít. Zváni jsou i zájemci z řad zaměstnanců fakulty.


Výstava je věnována širším kontextům života a díla Jana Patočky. Na pozadí střídavé přízně a nepřízně měnících se politických režimů jsou představeny filosofovy publikované texty, ale i množství těch, které zůstaly po dlouhá léta v rukopisech a strojopisech. Široce rozprostřená Patočkova korespondence ukazuje na jeho působení v síti odborných i osobních vztahů.Výstava zmiňuje také Patočkovy badatelské pobyty na pracovištích, které dnes náležejí do struktury Akademie věd ČR. Právě zde se Patočka věnoval svým dvěma významným předchůdcům, Komenskému a Masarykovi. Stopy jsou patrné v masarykovském a komeniologickém bádání soustředěném v někdejším Ústavu TGM, v němž Jan Patočka zakotvil na přelomu 40. a 50. let 20. století a v Kabinetu pedagogických věd ČSAV, kde Patočka působil uprostřed 50. let.


Značná část vystavených exponátů je zapůjčena z Archivu Jana Patočky Filosofického ústavu AV ČR, jehož unikátní sbírka zahrnuje Patočkovy rukopisy, jejich časopisecká a knižní vydání včetně někdejších samizdatových a exilových. Dokumentuje také rozsáhlou překladatelskou tvorbu věnovanou Patočkovým textům, tlumočeným dosud do třiadvaceti jazyků. Výstava rovněž souhrnně představuje edici Sebraných spisů Jana Patočky, ale také umožňuje sdílení Patočkových myšlenek „on-line“ prostřednictvím unikátních zvukových záznamů přednášek a seminářů ze 70. let.


Výstavu doplňují filmové dokumenty navozující dobovou atmosféru nebo knihovnička s výběrem publikací, které si návštěvník může na místě zapůjčit.

Další informace na: https://www.avcr.cz/cs/pro-verejnost/vystavy/vystavy-v-budove-av-cr/


Vstup volný.

Začátek akce 11. ledna 2019 v 12:30
Konec akce 11. ledna 2019 v 18:00
Podtitul Komentovaná prohlídka výstavy o Janu Patočkovi „Filosofovo bytí – a čas“ se Zdeňkem Pincem
Druh akce Výstava
Organizátor FHS UK
Email na organizátora zdenek.pinc@fhs.cuni.cz
Místo konání akce Galerie Věda a umění AV ČR (Národní 3, Praha 1)
Cílová skupina Akademická obec
Rezervace Ne
Vstupné Ne
Přihlásit:
Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Univerzita Karlova

Fakulta humanitních studií

U Kříže 8

158 00 Praha 5 - Jinonice


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČ: 00216208

DIČ: CZ00216208

Podatelna

Všechny kontakty


Jak k nám