• Kalendář

Kalendář


Pravidelný seminář Společnosti pro filosofickou antropologii (Jakub Šenovský)

Společnost pro filosofickou antropologii i v dubnu pokračuje v pořádání pravidelných úterních seminářů konaných v Pražském kreativním centru jednou za čtrnáct dní od 18:30.


Druhým dubnovým hostem bude v úterý 23. dubna Mgr. et Mgr. Jakub Šenovský, Ph.D., který působí na Katolické teologické fakultě UK. Přednáška s názvem „Pronikání viklefovských tezí na pražskou universitu a jejich vliv na české reformní hnutí“ se koná od 18:30 v Pražském kreativním centru v sále Minuta.


Anotace: Přednáška se bude zabývat jednak reformním potenciálem Viklefova myšlení, jednak jeho konkrétním vlivem na učence z pražské university na přelomu čtrnáctého a patnáctého století. Při hodnocení husitského hnutí se totiž často objevuje názor, že „česká reformace byl Viklef“. Tato teze bude podrobena zkoumání, kdy na konkrétních příkladech bude nastíněno, jakým způsobem a jakými cestami pronikalo myšlení oxfordského myslitele do Prahy. Hlavní část výkladu pak bude věnována tomu, proč bylo Viklefovo myšlení tolik přitažlivé pro české reformátory, a jak z Viklefova poměrně radikálního metafyzického realismu plynou jasné požadavky na změny ve společnosti. Proto bude věnována pozornost jeho pojetí pravdy, které je založené na biblickém zjevení, a jeho eklesiologii, kde je třeba hledat vlastní zdroje velmi praktického myšlení tohoto anglického filosofa.


Vstup volný.


Začátek akce 23. dubna 2019 v 18:30
Konec akce 23. dubna 2019 v 20:00
Podtitul Pravidelný seminář Společnosti pro filosofickou antropologii (Jakub Šenovský)
Druh akce Přednáška
Organizátor Společnost pro filosofickou antropologii
Email na organizátora sfa@gmail.com
Webové stránky https://www.facebook.com/events/673821516346969
Místo konání akce Pražské kreativní centrum (Staroměstské nám. 4/1, Praha 1), sál Minuta
Cílová skupina Akademická obec i veřejnost
Rezervace Ne
Vstupné Ne
Přihlásit:
Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Univerzita Karlova

Fakulta humanitních studií

U Kříže 8

158 00 Praha 5 - Jinonice


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČ: 00216208

DIČ: CZ00216208

Podatelna

Všechny kontakty


Jak k nám