• Kalendář

Kalendář

Přednáška o českém buddhismu a představení knihy Tichá pošta mezi Bohemií a Buddhou


Proudu myšlenek a náboženského uvažování dálného Východu až do českých zemí bude zasvěceno odpoledne 3. října v Pražském kreativním centru. Společnost pro filosofickou antropologii zde uspořádala jednak přednášku Jiřího Holby, který bude mluvit o třech zásadních postavách českého buddhismu - ffotografovi Františku Drtikolovi, prvním českém buddhistickém mnichovi Martinu Novosadovi, který na Šrí Lance přijal mnišské jméno Ňánasatta a spisovateli a filozofovi Egonu Bondym -, jednak představení nové knihy Tichá pošta mezi Bohemií a Buddhou. Ta je také zasvěcená kontaktu českého prostoru s buddhistickým světem, příspěvky v ní se věnují například prvotnímu středověkému zájmu nebo styčným plochám mezi buddhistickou tradicí a filozofií Martina Heideggera. Knihu uvedou Mgr. Jakub Chavalka, Ph.D. z Katedry filosofie a Mgr. Ondřej Váša, Ph.D. z Katedry teorie umění a tvorby. Oba pro knihu napsali kapitoly, Ondřej Váša je zároveň jejím editorem.

Přednáška Jana Holby se uskuteční od 18, představení knihy Tichá pošta mezi Bohemií a Buddhou od 19 hodin. Obojí proběhne v místnosti č. 215 Pražského kreativního centra.

Nechejte se začátkem října rozeznít vnitřní óm.


Anotace přednášky Jiřího Holby


Přednáška se pokusí co nejzajímavějším způsobem představit tři mimořádně důležité postavy, které hluboce přispěly k poznání buddhismu v českých zemích. Budou to marxistický filosof a básník Egon Bondy (1930–2007), znalec buddhistické filosofie a autor důležité monografie Buddha (1968), světoznámý fotograf, malíř a mystik Fráňa Drtikol (1883–1961), známý jako "první český buddhistický patriarcha", a Martin Novosad (1908–1984), rodák z Vizovic na Valašsku, který se stal na Šrí Lance prvním českým buddhistickým mnichem s mnišským jménem Ňánasatta.

Jiří Holba působí v Orientálním ústavu AV ČR.


Anotace knihy Tichá pošta mezi Bohemií a Buddhou


Kniha zachycuje pomyslný šepot, jenž už několik staletí šveholí mezi východními tradicemi buddhismu a naslouchajícími českými adresáty. Avšak nejen to: vedle reflexe buddhismu v českých zemích od prvotního středověkého zájmu přes autory kolem poněkud bizarního časopisu Ruch filosofický až po rok 1989 se věnuje i neortodoxní buddhistické tradici bönu, šíření Dógenova zenového učení v Japonsku či blízkosti myšlenkové tradice buddhismu a uvažování Martina Heideggera.

Cílem knihy tedy není podat systematický výklad určitých aspektů buddhistické tradice, ale představit toto učení ve spektru pestré, leč usměrněné polyfonie hlasů, kterými se buddhistická tradice šířila jak poblíž rodišť asijských „rodinných“ příslušníků, tak během nekončící české, respektive evropské návštěvy. A stejně jako v případě hry na tichou poštu klade i tato kniha důraz na předěly, díky kterým o to lépe vyniknou skryté proudy v kontinuu.



Začátek akce 3. října 2023 v 18:00
Konec akce 3. října 2023 v 20:00
Organizátor Společnost pro filosofickou antropologii
Místo konání akce Pražské kreativní centrum (Staroměstské nám. 4/1, 110 00 Staré Město )
Cílová skupina Akademická obec i veřejnost
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Univerzita Karlova

Fakulta humanitních studií

Pátkova 2137/5

182 00 Praha 8 - Libeň


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČ: 00216208

DIČ: CZ00216208

Podatelna

Všechny kontakty


Jak k nám