7. září 2020

FHS UK pořádala Letní školu pro učitele gymnázií a středních škol

Ve dnech 19. – 21. srpna 2020 proběhla v Evropském školícím centru Litomyšl v areálu bývalého zámeckého pivovaru Letní škola1, kterou pořádala Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy pro učitele gymnázií a středních škol.

Letní škola FHS UK: Problematika přípravy na studium humanitních věd: Práce s literárním textem a obrazem

V pořadí již čtvrtý ročník Letní školy proběhl letos pod názvem „Problematika přípravy na studium humanitních věd: Práce s literárním textem a obrazem“. Jako ústřední téma, k němuž se přednášky a semináře soustředily, byla zvolena problematika mimésis – nápodoby, resp. zobrazování skutečnosti v textu či výtvarném díle. Tento motiv byl představován v několika perspektivách: s ohledem na filosofické předpoklady představy mimésis, její víceznačnost a problematičnost a také její interpretační uchopování v literárním textu a výtvarném díle.

Garantem Letní školy je Mgr. Jaroslav Novotný, Ph.D., organizačně zajišťoval Bc. Dominik Kuna. Na přednáškách a seminářích se podíleli pedagogové z FHS UK: doc. Mgr. Jakub Češka, Ph.D., Mgr. Tomáš Holeček, Ph.D., Mgr. Josef Kružík, Ph.D., a Mgr. Stanislav Synek, Ph.D.

Program proběhlých přednášek a seminářů:

Středa, 19. srpna

T. Holeček, Úvodní představení koncepce bakalářského Studia humanitní vzdělanosti a role interpretace textu v něm

J. Novotný, Ne-samozřejmost představy, že dílo napodobuje skutečnost: archaické básnictví, Platón, hermeneutický pohled

J. Češka, Čteme literární díla mimeticky? Mimetická pojetí literatury, jejich kritika a další možné výhledy

Čtvrtek, 20. srpna

S. Synek, Exkurz k počátkům koncepce mimésis v Platónově Ústavě:

role ve výchově (II. a III. kniha); kritika básnictví (X. kniha)

S. Synek, Exkurz k počátkům koncepce mimésis v Platónově Ústavě:

interpretace a diskuse možného rozporu v Platónově podání

T. Holeček, Mimésis v Aristotelově Poetice – diskuse o čtení díla vlivnějšího,

než si připouštíme

J. Kružík, Francesca da Rimini a mimetismus touhy

J. Češka, Cíleně nemimetické gesto Milana Kundery: pojetí mimésis v díle Milana Kundery

Pátek, 21. srpna

J. Novotný, Mimésis – utváření smyslu – neskrytost: příklad Heideggerovy interpretace obrazu od van Gogha

J. Češka, Bohumil Hrabal – zapisovatel života, nebo dělník literatury? (Autobiografické psaní jako literární gesto)

J. Novotný a kol., Problémy a možnosti interpretace textu s ohledem na představu mimésis – závěrečná diskuze

Poznámky

1

Jedná se o program celoživotního vzdělávání akreditovaný v rámci projektu Další vzdělávání pedagogických pracovníků MŠMT. Realizace programu je podporovaná v rámci Institucionálního plánu Fakulty humanitních studií UK 2019–2020.