21. prosince 2020

Posmrtně vychází kniha Jana Bouzka: Mýty Řeků a dalších národů starověku

Bohužel posmrtně vychází poslední dílo Jana Bouzka († 2. listopadu 2020) o řeckých mýtech, kterých měl plnou hlavu a ještě je chtěl na poslední chvíli uchovat pro své přátele a studenty. Kniha „Mýty Řeků a dalších národů starověku“ je výjimečná tím, co jiná vydání postrádají – a sice s bohatým ilustračním materiálem, který se vztahuje k Bouzkově hlavní profesi: archeologii.

K vydání připravily Stanislava Kučová a Marie Kratochvílová.

Vydal Triton ve spolupráci s Fakultou humanitních studií UK, 2020.

Nová publikace: Mýty Řeků a dalších národů starověku

KOUPIT

Anotace: Výklad a interpretace mýtů v dnešním světě stejně jako postup mnoha jiných vědeckých specializací zápasí o svou úzkou cestu vpřed mezi Skyllou přízemního hyperkriticismu a Charybdou roztříštěnosti, beztvarosti libovolného výkladu. Většina bájí má důvod svého vzniku jak v době, ve které báje coby pokus o projekci současnosti do minulosti vznikaly, tak v určitých historických událostech; fabulace potřebuje jako podklad mýtu osoby a jejich příběh, látku ke zpracování. Mýty byly po dlouhou dobu živé, byly obměňovány a vyprávěny v nových, upravovaných variantách, kterým se nedostalo obecné závaznosti, a petrifikovány byly až moderními filology. Jan Bouzek, hlavním zaměřením klasický archeolog, vypráví mýty starých Řeků a jejich sousedů pomocí odkazů na památky hmotné kultury, na sochy, fresky a malby na keramice, na něž jejich (pro nás dnes většinou neznámí) autoři zaznamenali mytické události beze slov. Čtenář má díky bohatému obrazovému doprovodu možnost nejen číst, ale také sledovat obrazové vyprávění o hrdinech, bozích a příbězích dávných dějů. Tím je Bouzkova kniha výjimečná.