7. července 2022

Antropolog Niko Besnier hostujícím profesorem na FHS UK

Na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy právě působí jako hostující profesor Niko Besnier, profesor kulturní antropologie na Amsterdamské univerzitě. Na Katedře sociální a kulturní antropologie přednáší od dubna 2022 kurzy Culture as an Anthropological Concept a Sport: Pleasure and Violence, Competition and Sociality. Na fakultě bude působit do poloviny července 2022.

Antropolog Niko Besnier hostujícím profesorem na FHS UK

Niko Besnier v minulosti působil na univerzitách v USA (Yale, Stanford, UCLA), v Austrálii (Melbourne) a v Evropě (EHESS, ENS, Manchester, Helsinky). V průběhu posledních třiceti let realizoval etnografické výzkumy v centrálním Pacifiku, v USA a na dalších místech. Jeho poslední projekt byl podpořen ERC a týkal se komparativní etnografie migračních pohybů mezi globálním jihem a severem v oblasti sportu (GLOBALSPORT). Dříve realizoval výzkumy v oblasti lingvistické antropologie, zejména o úloze drbů v každodenní politice, nebo o proměnách sexuality v souvislosti s odlišnými sociálním konfiguracemi a historickými trajektoriemi. Niko Besnier byl v letech 2016–2019 šéfredaktorem vlivného oborového časopisu American Ethnologist. V letech 2015–2017 byl členem předsednictva Evropské asociace sociálních antropologů. V rámci svého hostování nabídnul kromě kurzů širší obci učitelů a výzkumníků fakulty workshopy zaměřené na zvýšení šancí k publikování v předních oborových časopisech a k získání grantů u významných grantových agentur.