31. srpna 2022

Zemřel lingvista a sémiotik Bohumil Palek

Ve věku 86 let zemřel dne 26. srpna 2022 profesor Bohumil Palek, lingvista a sémiotik, který dlouhodobě působil na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy v rámci studijního programu Elektronická kultura a sémiotika.

Ve své akademické práci se věnoval především oblasti analýzy nadvětné syntaxe a referenční struktury textu, například v monografiích Cross-reference: A study from hyper-syntax (1968) a Referenční výstavba textu (1988). Profesor Palek byl také předním znalcem prací zakladatele moderní sémiotiky Charlese S. Peirce, několik jeho textů přeložil do češtiny, vydal také skripta Sémiotika. Studující EKS se s profesorem Palkem setkávali na kurzech Úvod do sémiotiky a Dějiny sémiotiky.

Byl členem oborové rady doktorského studijního programu Sémiotika a filozofie komunikace.

Čest jeho památce!