16. června 2023

Speciální večer: Unesený Západ Milana Kundery

Francouzský institut v Praze pořádá v pondělí 19. června od 17:30 do 20:30 hodin speciální večer u příležitosti vydání nového českého překladu eseje Milana Kundery Unesený Západ, který je dílem Anny Kareninové a vyšel 29. března 2023 v nakladatelství Atlantis.

Publikace eseje v mezinárodním tisku v roce 1983 přitáhla pozornost západní společnosti k regionu střední Evropy, který byl v té době izolován za železnou oponou. Čtyřicet let poté obnovila ruská agrese a vypuknutí války na Ukrajině aktuálnost tohoto eseje, v němž Kundera rozvíjí úvahy o místě zemí střední Evropy a klade obecnější otázky o evropském ideálu a základních hodnotách společných různým národům kontinentu.

Setkání tedy bude mít dva cíle: oslavit čtyřicáté výročí prvního vydání eseje Milana Kundery a překladatelskou práci Anny Kareninové.

Diskuse se zúčastní také garant magisterského studijního programu Elektronická kultura a sémiotika FHS UK doc. Mgr. Jakub Češka, Ph.D.

Akce proběhne v prostoru Kina 35 (Štěpánská 35, Praha 1) .

Program večera a další informace