24. října 2023

Sociologický kafe se bude tentokrát věnovat výzkumům veřejného mínění

Veřejné mínění patří k těm termínům, které – zejména díky působení masmédií – přestaly být výlučně odbornými výrazy a postupně pronikly do našeho běžného slovníku. Lidé, kteří s tímto slovním spojením přicházejí do kontaktu, mu povětšinou rozumějí a vědí nebo alespoň tuší, co se za ním skrývá; potíže a komplikace ovšem nastávají tehdy, má-li být jeho obsah vědecky definován a vymezen v rámci sociologie. Diskuse o povaze veřejného mínění a jeho výzkumu vedou k řadě sporů, které mají v některých případech povahu jakýchsi teoretických a metodologických dilemat. Odpověď na otázku obsaženou v názvu diskusního příspěvku je komplikovaná z řady důvodů. Jedním z nich je to, že neexistuje žádný všeobecně přijímaný teoretický výklad nebo definice toho, co je veřejné mínění. Druhým zásadním problémem je pak to, že výzkumní pracovníci, opírající se o metodu standardizovaných řízených rozhovorů a o statistické výběrové postupy, provádějí své průzkumy, aniž by ke své činnosti teorii veřejného mínění potřebovali.

Sociologický kafe s Jiřím Šubrtem se uskuteční už 26. října od 14:30 v místnosti 2.32, jste srdečně zváni!