23. listopadu 2023

Je myslitelná nenásilná společnost? Přednáška Petra Kouby ve Společnosti pro filosofickou antropologii

V situaci minimálně dvou vyostřených ozbrojených konfliktů, které rozkolíbávají geopolitickou stabilitu, je na místě ptát se po smyslu pacifismu, a to nejen z hlediska politického přesvědčení. Na pacifistický postoj se zaměří přednáška Petra Kouby z Filosofického ústavu AV ČR, kterou pořádá Společností pro filosofickou antropologii.

Smyslem přednášky je ukázat, že pacifismus není jen politickou doktrínou, kterou lze více či méně oprávněně kritizovat za její utopičnost. Pacifismus a s ním spojená myšlenka nenásilí otevírají perspektivu, z níž lze nazírat mocenské systémy, které ke své existenci potřebují fyzické, technologické, právní a symbolické násilí. To, co nám připadá jako samozřejmé a přirozené, protože v tom odjakživa existujeme, se z perspektivy nenásilí ukazuje jako problém. Koncept nenásilí, který je k tomu zapotřebí, chceme rozpracovat v diskuzi se zásadami anarchopacifismu, myšlenkami Waltera Benjamina a Judith Butler, přičemž se pokusíme alespoň v teorii ověřit, zda je nenásilná společnost vůbec myslitelná.

Přednáška se uskuteční 5. prosince 2023 v sále č. 215 Pražského kreativního centra od 17 hodin.