27. listopadu 2023

Jakub Chavalka, Tatiana Chavalková Badurová a Tomáš Puškárik vystoupili na prešovském Philosophy Day

Letošní Světový den filozofie, který v roce 2002 vyhlásila organizace UNESCO na třetí listopadový čtvrtek, ve slovenském Prešově zaštiťovalo téma Svet ako fenomén. Svými příspěvky přispěli také akademici a akademička z Fakulty humanitních studií. Doktorand programu Sémiotika a filozofie komunikace Tomáš Puškárik svou přednášku věnoval práci Sigmunda Freuda a jeho vztahu systémů vnímání, infantilní sexualitě a psychické realitě, doktorandka Obecné antropologie Tatiana Chavalková Badurová pojednala o pojetí daru v pracích Jacquesa Derridy, zejména v textech Dar času a Dar smrti. Posledním vystupujícím z FHS byl Jakub Chavalka s jeho příspěvkem o motivu spánku v Kafkově Proměně, který propojuje s Nietzschovým myšlením o světě mimo trvání a zdání.

Philosophy Day na Slovensku organizuje sdružení Atény nad Torysou, na pořadatelství se podílela také Společnost pro filosofickou antropologii, v níž působí také někteří badatelé a badatelky z FHS.

Jakub Chavalka na Philosophy Day v Prešově.

Tatiana Chavalková Badurová na Philosophy Day v Prešově.

Celé album z akce je dostupné na facebookovém profilu Philosophy Day.