7. prosince 2023

GAČR podpoří výzkum středověkého písařství profesorky Doležalové

Profesorka Lucie Doležalová uspěla s žádostí o grant GAČR s projektem „Dokonáno. Nalij vína paní Anno“. Jazykové experimenty ve středověkých písařských přípiscích a kolofonech. Výzkum bude na FHS realizován v období 2024-2026.

Anotace

Projekt zaplňuje mezeru ve výzkumu středověké transmise textů a rukopisné kultury: zaměřuje se na studium kolofonů a písařských přípisků na konci textů. Kolofony jsou významné, protože podávají informaci o okolnostech vzniku daného rukopisného exempláře; informace o nich jsou však rozesety po katalozích rukopisů, a proto nebyly dosud prostudovány ve srovnávací perspektivě. Ostatní písařské přípisky, které jsou často hravé, vulgární, nebo nesmyslné a kombinují latinu s národním jazykem, pak v katalozích obvykle chybí zcela. Jde o bohatý a z větší části needitovaný materiál. Tento projekt se zaměří na studium jazykové inovace a literárních aspektů písařských přípisků a kolofonů ze středověkých českých zemí, tedy především v latině a češtině. Jako nástroj pro tuto analýzu bude vytvořena komplexní databáze. Výsledky přinesou nové poznatky týkající se staré češtiny, jazykových experimentů a codeswitching, ale také písařské kultury a dějin všedního dne.