• Aktuality

Aktuality

12. listopadu 2024

Promítání filmů i debata na FHS v rámci Týdne humanitních věd

Na třetí listopadový čtvrtek se už od roku 2002 slaví v rámci UNESCO Světový den filozofie. Česká Asociace děkanů filozofických fakult okolo tohoto dne postavila celý Týden humanitních věd, který je plný přednášek, workshopů i dalších akcí. Letos s tématem Mít odvahu vědět, které odkazuje k 300. výročí narození Immanuela Kanta. a jeho výroku v v textu Co je osvícenství.


Fakulta humanitních studií samozřejmě nemůže stát stranou - zapojí se hned dvěma promítáními značně odlišných snímků, nového i kanonického, i debatou o terapeutické funkci umění, kterou pořádá studentská Humanitní revue (Humr).


Světový den filosofie UNESCO v Didaktikonu a na FF UK. Panelové diskuse Měj odvahu používat svůj vlastní rozum! a osvícenství 300 let od Kantova narození se zúčastní i doktorka Ľubica Kobová z FHS.


Promítání dobrodružného dokumentu Identita: Film o českém grafickém designu

Světoznámý dražitel a český Američan Nicholas Lowry přilétá z New Yorku do Prahy, aby v roli vášnivého sběratele zmapoval, co zformovalo a definuje českou národní identitu. Putování po České republice ho zavádí do ikonických míst grafického designu včetně Zlína, Litomyšle, Brna či Plzně, kde zkoumá nejen dílo Tomáše Bati, Josefa Váchala, Alfonse Muchy, Ladislava Sutnara, ale i slavné plzeňské pivo. Cesty svérázného průvodce v tartanovém obleku vedou také na Jižní Moravu za estetikou vinných etiket, vydává se na trampský výlet po značených trasách Klubu českých turistů, potkává i současnou generaci tvůrců, jako jsou Petr Babák, Martin Pecina nebo Aleš Najbrt. Nicho se skrze rozkrývání české identity dostane blíže ke svým vlastním kořenům – jeho prastrýc v Praze založil továrnu Primeros, která také promluvila do historie české grafické identity. Obsahu filmu, a nejen jemu, bude věnována následná diskuze s tvůrci a dalšími hosty. Jak souvisí grafický design s národní identitou? Může nějak ovlivnit to, jak si minulé události – například letošní 35. výročí sametové revoluce – uchováváme v paměti? Co může historie designu říct o českých soudobých dějinách? Na tyto a další otázky budou společně hledat odpovědi spolurežisérka filmu a studentka magisterského programu Orální historie - soudobé dějiny Kateřina Mikulcová, docent Martin Franc a moderátorka diskuze, doktorka Jana Wohlmuth Markupová.

Kapacita je omezena.


Den: 19. listopadu 2024

Čas: 18:00 - 20:30

Místo: učebna 0.03, FHS UK

Měj odvahu znát Vladislava Vančuru, Františka Vláčila a Marketu Lazarovou

Akce věnována Marketě Lazarové Vladislava Vančury a jejího ztvárnění ve stejnojmenném filmu Františka Vláčila. Po projekci přednese Petr Gajdošík, znalec díla známého režiséra a autor rozsáhlé Vláčilovy monografie a publikace Marketa Lazarová. Studie a dokumenty, přednášku na téma Literární předloha a film: Vladislav Vančura, František Vláčil a Marketa Lazarová. Kapacita omezená.


Den: 20. listopadu 2024

Čas: 13:00 - 17:20

Místo: učebna 0.32, FHS UK

Měj odvahu znát sám sebe: Tvorba jako terapie

Panelová diskuze pohledem humanitních směrů. Zamyšlení nad lidskou kreativitou z různých úhlů: studentský časopis HUMR pozval odborníky ze světa psychologie, filozofie, teorie umění a občanské společnosti, jejichž jména brzy odtajníme. Objevte průsečíky a mimoběžky těchto světů.


Diskuze se zúčastní:



Den: 20. listopadu 2024

Čas: 18:00 - 19:30

Místo: učebna 2.11, FHS UK

Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Univerzita Karlova

Fakulta humanitních studií

Pátkova 2137/5

182 00 Praha 8 - Libeň


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČ: 00216208

DIČ: CZ00216208

Podatelna

Všechny kontakty


Jak k nám