Tvůrčí volno, které lze vybrat jednou za sedm let, jde využít například i k delším zahraničním cestám, na něž by se během běžného akademického provozu hledal prostor jen obtížně. Jednu takovou teď podnikl doktor Martin Švantner z Katedry filosofie.
V listopadu se zúčastnil výroční konference Semiotic Society of America na University of Toronto. Kromě poznatků z oboru sémiotiky zde mohl načerpat i organizační postřehy - příští, devětačtyřicátý, ročník této konference pořádá doktor Švantner v Praze. Bude to poprvé, kdy se tento kongres odehraje mimo americký kontinent, studující tak budou mít možnost setkat se a diskutovat s řadou osobností, které znají z odborných monografií a článků.
Foto: archiv Martina Švantnera
Foto: archiv MŠ
Vedle toho hostoval jako přednášející a výzkumník na Toronto Metropolitan University na Department of Languages, Literatures and Cultures. Ve svých tamních přednáškách se zaměřil na dějiny pojmu znak ve francouzském strukturalismu a sémiotice. Koho by mrzelo, že o něco přišel, ať nezoufá - přednášky byly částečně založeny na Švantnerově příspěvku do čtyřsvazkového kompendia Bloomsbury Semiotics.
Foto: archiv MŠ
Cestu uzavřela účast na mezinárodním symposiu na Duke University v Severní Karolíně, jedné z nejlépe hodnocených univerzit na světě, kam Martina Švantnera pozvala význačná slavistka a neurovědkyně, profesorka Edna Andrews.
Foto: archiv MŠ
Pobyt podpořily prostředky Cooperatia a GAČR (Project No. 22-17984S: Focal images: Violence and Inhumanism in Contemporary Art and Media Culture)
Univerzita Karlova
Fakulta humanitních studií
Pátkova 2137/5
182 00 Praha 8 - Libeň
Identifikátor datové schránky: piyj9b4
IČ: 00216208
DIČ: CZ00216208