17. února 2022

Nová kniha Jana Bierhanzla: Estetika ambiguity

Nakladatelství Karolinum právě vydalo novou knihu Jana Bierhanzla s názvem „Estetika ambiguity“. Publikace je dostupná v tištěné i v elektronické verzi.

Nová kniha Jana Bierhanzla: Estetika ambiguity

KOUPIT

Anotace

Setrvávání v ambiguitě stojí v základu naší zkušenosti s uměleckými díly. Dvojznačnost je zakleta v žánru i v obsahu, v pohybu mezi filosofickým zkoumáním a uměleckou expresí, v napětí mezi estetickými postoji zaměřenými na krásno a postoji etickými a politickými. V jednotlivých kapitolách věnovaných dílům Adrieny Šimotové, atonální hudbě nebo současnému politickému videoartu se Bierhanzl odpichuje především od nosných motivů z esteticko-filosofických úvah E. Levinase, R. Barthese a M. Foucaulta a ukazuje umělecké dílo jako odraz vládnoucích poměrů i jako vytváření nové, ryze estetické skutečnosti neredukovatelné na historická a sociální určení.

Mgr. Jan Bierhanzl, Ph.D., působí na Fakultě humanitních studií UK na Katedře filosofie. Ve svých pracích se věnuje zejména současné francouzská filosofii, etice, politické filosofii a estetice.