29. října 2019

Helena Haškovcová obdržela Medaili Za zásluhy I. stupně

Prezident republiky Miloš Zeman udělil Medaili Za zásluhy I. stupně profesorce Heleně Haškovcové, bioložce, filosofce a profesorce lékařské etiky na Fakultě humanitních studií UK, za zásluhy o stát v oblasti vědy a školství. Profesorka Haškovcová medaili převzala u příležitosti 101. výročí založení samostatného československého státu dne 28. října 2019. Srdečně gratulujeme!

Helena Haškovcová obdržela Medaili Za zásluhy I. stupně (Foto: ČTK)

Helena Haškovcová je česká bioložka, filosofka a profesorka lékařské etiky. Zabývá se zejména právy pacienta či problematikou umírání a smrti. Na začátku 90. letech iniciovala vznik lékařské etiky jako samostatné lékařské disciplíny v ČR. V tomto oboru se také jako první v Česku roku 1992 habilitovala, profesorkou byla jmenována rok nato. Napsala přes dvě desítky monografií, je rovněž autorkou řady vědeckých článků, učebnic a příruček pro lékaře.

Zdroj foto: ČTK