• Aktuality

Aktuality

12. října 2017

V německé Kostnici proběhla výstava Jaroslava Vančáta

V červenci proběhla v německé Kostnici výstava Struktur und Relation docenta Jaroslava Vančáta, vyučujícího na Fakultě humanitních studií UK. Jaroslav Vančát je umělec vystavující v řadě českých i zahraničních galerií, na FHS pak vede oblíbený blokový kurz Intermediální tvorba a relační malba, který proběhl v minulých dnech v Husinci.


V německé Kostnici proběhla výstava Jaroslava Vančáta


Komorní výstava byla vyvrcholením výukového kurzu na Univerzitě Konstanz v rámci modulu Literatur – Kunst – Medien, který byl obdobou kurzu vyučovaného na FHS. Závěrečná výstava prací J. Vančáta a studentek kurzu byla uspořádána ve spolupráci se společností Deutsch-Tschechische Vereinigung e.V., sdružující Čechy žijící v Německu. Studenti se v rámci souboru cvičení s uplatněním myšlenek Paula Cézanna a Marcela Duchampa věnovali tématu proměny v zobrazení v době moderny na přelomu 19. a 20. století. Posluchači tak sami lepí, malují a pracují s objektovým uměním, což je vede k poznání, že obraz je sestaven ze vztahů obrazových elementů, nikoliv z klasické perspektivy.


V německé Kostnici proběhla výstava Jaroslava Vančáta


V německé Kostnici proběhla výstava Jaroslava Vančáta


Podporou tohoto přístupu k umění pak pro návštěvníky výstavy byla originální aplikace, kterou si každý divák mohl stáhnout do svého telefonu a podílet se tak na tvůrčím procesu vzniku počítačové grafiky. Tyto výtvory pak bylo možné na místě vytisknout. Jedinečná umělecká dílka pak byla signována nejenom autorem/divákem ale i doc. Vančátem. Pokud byste si chtěli takovou tvorbu také vyzkoušet, aplikace je volně ke stažení na metastructureal.com, ke spolupodpisu doc. Vančátovi ho pak můžete předložit třeba na příštím kurzu Intermediální tvorby.


Sára Wienerová

11. 10. 2017

Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Univerzita Karlova

Fakulta humanitních studií

Pátkova 2137/5

182 00 Praha 8 - Libeň


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČ: 00216208

DIČ: CZ00216208

Podatelna

Všechny kontakty


Jak k nám