28. ledna 2022

Miroslav Vaněk obdržel pamětní medaili Univerzity Karlovy

Profesor Miroslav Vaněk, zakladatel a garant studijního programu Orální historie – soudobé dějiny a člen Katedry historických věd FHS UK, obdržel dne 27. ledna na zasedání Vědecké rady Univerzity Karlovy pamětní medaili UK za významné dílo v oboru soudobých dějin a dlouholetou vědeckou a pedagogickou činnost na naší univerzitě. Srdečně blahopřejeme!

Miroslav Vaněk obdržel pamětní medaili Univerzity Karlovy

Profesor Miroslav Vaněk

Vědecká rada UK ocenila osm významných osobností

Foto: Vladimír Šigut / UK

Profesor Miroslav Vaněk je absolvent Pedagogické fakulty (dnešní Západočeské univerzity) v Plzni a po škole se věnoval profesi učitele na základní a později střední škole. Zlom v jeho kariéře přišel se sametovou revolucí, kdy se začal postupně zajímat o prameny, vzniklé během tohoto období, od roku 1992 i profesionálně v nově ustaveném Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR (ÚSD AV ČR). Klíčovou metodou, kterou do výzkumu soudobých dějin přinesl, se záhy stala orální historie, pro jejíž etablování navázal špičkové zahraniční kontakty, které dopomohly institucionalizaci této metodologie v České republice i jejímu postupnému přijetí odborníky i z dalších oborů a veřejností. V roce 2000 se stal prvním vedoucím Centra orální historie ÚSD AV ČR Orální historii také v roce 2002 začal přednášet na Fakultě humanitních studií UK a v roce 2008 zde založil samostatný navazující magisterský program Orální historie – soudobé dějiny, jehož je od té doby garantem. Ve své práci rád propojuje zástupce akademických pracovišť i praxe. Též je významným popularizátorem vědy a soudobých dějin, a to jak ve své vysokoškolské praxi, tak z pozice ředitele Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR, kterou zastává od roku 2017.