• Aktuality

Aktuality

27. listopadu 2023

Jaká byla sociologie v 60. letech? Nová kniha Jiřího Šubrta

V nakladatelství Emerald vychází nová kniha Jiřího Šubrta, který působí na Katedře sociologie, s názvem The Sociological Inheritance of the 1960s: Historical Reflections on a Decade of Changing Thought. Její text přináší zamyšlení nad charakterem sociologie v 60. letech 20. století, jejichž dramatické události, ale zároveň i mnohostranný přínos v oblasti lidského vědění jsou dodnes z mnoha důvodů připomínány. Vývoj sociologie je v této práci zasazen do širšího rámce změn, které se odehrávaly na poli mezinárodní politiky, vědy, kultury a umění. V jednotlivých kapitolách se Jiří Šubrt věnuje otázkám sociologické teorie na makro i mikrosociální úrovni, problematice výzkumné metodologie, klíčovým tématům a diskusním otázkám dané doby. Knihu uzavírá kapitola, v níž se autor věnuje krizi, která v sociologii toto období uzavírala, a tomu, jakým způsobem bylo následně hledáno její překonání.Anotace v angličtině

The 1960s saw pioneering changes in the realms of international politics, science, culture and art. Turning this historical lens onto the study of sociology, The Sociological Inheritance of the 1960s reveals both the continuities and the departures the field has seen in its core principles and approaches over the past several decades.


Beginning with an overview of society in the ‘60s, Jiří Šubrt provides an important reflection on a period worthy of contemporary reflection. In this context, what new concepts emerged? What were the popular methodological approaches? What controversies and debates emerged? How did sociology form part of a wider landscape of creative explosion throughout the decade? What implications does this have for contemporary sociology?


Inspiring an enriched understanding of a legacy still deeply relevant to current issues and concerns across the field, The Sociological Inheritance of the 1960s proves that, despite the half a century that has since passed, we still have much to learn from this rich period of sociological development.

Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Univerzita Karlova

Fakulta humanitních studií

Pátkova 2137/5

182 00 Praha 8 - Libeň


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČ: 00216208

DIČ: CZ00216208

Podatelna

Všechny kontakty


Jak k nám