Oblasti podpory: Dílčí cíl 5 programu SIGMA („průřezová podpora“) je zaměřen na dlouhodobé
výzkumné záměry a aktuální potřeby VaVaI a společnosti, především na ty celospolečenské
oblasti, které vyžadují interdisciplinární řešení (tj. nelze je obsáhnout krátkodobými projekty) .
Z důvodu omezení počtu podaných žádostí ze strany TAČR jsou vítány návrhy, které budou využívat mezifakultní spolupráce.
Maximální finanční alokace na projekt: závisí na vybraném tématu
Vypsaná témata, kdy v každém z nich může UK podat v roli hlavního uchazeče pouze 1 projekt, jsou:
AI4CZ – Umělá inteligence ve výzkumu, vývoji a inovacích: 400 mil. Kč;
Cirkulární ekonomika a surovinová bezpečnost: 200 mil. Kč;
Dostupná, odolná a propojená doprava pro bezpečnost České republiky v multipolárním prostředí: 200 mil. Kč;
Polovodiče: 400 mil. Kč
Termín podání žádosti na (FHS UKdo 6.6.2025) soutěžní lhůta" od 10. 7. 2025 do 10. 9. 2025
Délka řešení projektu: minimálně 72 měsíců, maximálně 84 měsíců
Zahájení řešení od ledna 2026; nejzazší termín ukončení projektu prosinec 2032
AZV ČR – Jednostupňová veřejná soutěž o účelovou podporu MZ na léta 2026-2029
Cíl programu: Vývoj prakticky využitelných výsledků pro potřeby zdravotnictví, a to v oblasti veřejného zdraví, objasňování patogeneze a rozvoje chorob, či hledání inovativních řešení pro medicínu. Program podporuje i témata společenských a humanitních věd uvedená v RIS3, jako je etika, právní a sociální aspekty, celospolečenské dopady, sociální a kulturní bariéry, organizace zdravotnictví apod.
Specifikum programu:
Projekt musí být zařazen do jednoho z podprogramů podle osoby navrhovatele/řešitele:
Podprogram 1 – projekty, jejichž řešitelem může být jen fyzická osoba zabývající se výzkumem, která v době podávání návrhu projektu do veřejné soutěže má akademický titul Ph.D., jeho ekvivalent či vyšší
Podprogram 2 - projekty, jejichž řešitelem může být jen fyzická osoba zabývající se výzkumem, u které v roce podávání návrhu projektu do veřejné soutěže uplynulo nejvýše 8 let od udělení akademického titulu Ph.D., nebo jeho ekvivalentu, nebo jej získá nejpozději do dne uzavření smlouvy/vydání rozhodnutí o řešení projektu.
Uznatelné náklady: osobní náklady včetně stipendií na výzkum, vývoj a inovace, dlouhodobý hmotný a nehmotný majetek, služby, účast na konferencích/seminářích, jejich pořádání, prezentace výsledků a zajištění práv k výsledkům projektu, krátkodobý majetek, spotřební materiál, cestovné, správní a režijní náklady a další.
Očekávané výsledky: 1. podmínka: alespoň jeden hlavní výsledek typu Jimp dedikován pouze danému projektu + 2. podmínka: jeden hlavní a jeden vedlejší výsledek, nebo dva hlavní výsledky, nebo jeden hlavní výsledek typu Jimp publikovaný v časopise s IF v prvním kvartilu (Q1); u projektů s podporou vyšší než 12 mil. Kč je vyžadován jeden hlavní výsledek navíc.
další hlavní výsledky: F - užitný a průmyslový vzor, G - prototyp, funkční vzorek, N- metodika, léčebný postup, specializovaná mapa, P – patent, R – software, Z – poloprovoz, ověřená technologie,
vedlejší výsledky: Jsc - recenzovaný odborný článek, B – odborná kniha, C – kapitola v odborné knize, V – výzkumná zpráva
Termín pro podání projektu: 4.2.2025 – 21.3.2025 (do 12:00 hod)
Délka trvání projektu: leden 2026 – 31.12.2029 (max 48 měsíců)
Max. částka podpory na projekt: 8,5 mil. Kč u Podprogramu 2, u Podprogramu 1 není stanovena
Plánované vyhlášení výsledků: 16.11.2025
Mentoringový program pro mladé vědecké pracovníky/pracovnice na UK
Mladí vědečtí pracovníci si mohou vybrat mentora nebo mentorku, který je připraven s nimi během pěti setkání konzultovat další kariérní směřování.
Konkrétně může mentor pomoci například s:
• Podporou kariérního a profesního rozvoje, včetně pomoci při stanovování a dosahování cílů,
• Povzbuzení a zvýšení sebevědomí.
• Konzultace možnosti sladění osobního a pracovního života
• Poskytnutím bezpečného prostoru pro sdílení nápadů mimo domovské pracoviště mladého vědce/vědkyně.
• Získáním nezávislé zpětné vazby,
• Vhled do toho, co potřebuje vědec/vědkyně vědět pro svůj profesní růst, nebo případně přechod mimo do soukromého/veřejného sektoru.
V pilotním ročníku si mladí vědci/vědkyně mohou vybírat z 52 mentorek a mentorů z různých oborů, UK i špičkových zahraničních pracovišť. Jejich seznam je zde
Uzávěrka pro podávání žádostí je 31.12., stále jsou volná místa. Prosíme proto o rozšíření informace o této nabídce mezi odborné asistenty a postdoky na vaší fakultě.
Podmínky programu a přihláška jsou zde
Cíl: podpora návrhů projektů, které posilují společenské vědy, humanitní vědy a umění (SHUV) v aktivitách aplikovaného výzkumu a inovací a uplatňují výstupy těchto aktivit v podobě nových nebo podstatně zdokonalených produktů, postupů, procesů nebo služeb.
Výsledky: průmyslový vzor; užitný vzor; prototyp; funkční vzorek; výsledky promítnuté do schválených strategických a koncepčních dokumentů orgánů státní nebo veřejné správy;výsledky promítnuté do směrnic a předpisů nelegislativní povahy závazných v rámci kompetence příslušného poskytovatele; léčebný postup; specializovaná mapa s odborným obsahem; památkový postup; metodiky a postupy akreditované oprávněným orgánem; metodiky certifikované oprávněným orgánem; metodiky schválené příslušným orgánem státní správy, do jehož kompetence daná problematika spadá; patent; software; poloprovoz; ověřená technologie (další výstupy VaV pouze v kombinaci s výše uvedenými).
Způsobilé výdaje: osobní náklady včetně stipendií, subdodávky, ostatní přímé a nepřímé náklady
Lhůta pro podání návrhů projektů: 31.10.2024 – 13.12.2024
Délka trvání projektu: 12-42 měsíců
Max. částka podpory na projekt: 12 mil. Kč
Vyhlášení výsledků: 31.7.2025 (zahájení řešení projektů 8/2025-10/2025)
EU_COST (European Cooperation in Science and Technology)
Cíl programu: propojení výzkumníků a sdílení jejich zkušeností a znalostí. Rozvoj tématu dle jejich výběru v rámci různých akcí, např. meetingů, workshopů, konferencí, tréninkových škol, krátkodobých vědeckých misí atd.
Specifikum programu: možnost zapojit se i do již běžících projektů (tzv. cost actions) na individuální bázi. Projekty dle výběru je možné dohledat zde: https://www.cost.eu/cost-actions-event/browse-actions
Uznatelné náklady: cestovní výdaje a náklady nezbytné pro organizování některé z akcí (organizace však není podmínkou).
Termín výzvy: každoročně obvykle v říjnu (uzavírka poslední výzvy 23.10.2024)
Délka trvání projektu: 4 roky
Max. částka podpory na projekt: 600 tis. EUR (150 tis. EUR ročně) na celý projekt, max. výše podpory na cestovní náklady a organizaci online a offline akcí je uvedena ve výzvě
Plánované vyhlášení výsledků: květen následujícího roku
MŠMT_INTER EXCELLANCE II - INTER COST
Specifika programu: určený pouze pro ty, kteří jsou zapojeni do již schválené COST Action buď jako partner projektu nebo na individuální bázi jako externí expert.
Uznatelné náklady: osobní náklady na výzkumnou a administrativní činnost, pořízení drobného hmotného a nehmotného majetku, náklady související se zveřejňováním výsledků (například publikační, vydavatelské a ediční náklady), cestovné, režie
Výstupy projektu: recenzovaný odborný článek nebo kniha a výsledky typu P, F, G, R, Z dle Metodiky hodnocení výzkumných organizací a hodnocení programů účelové podpory výzkumu, vývoje a inovací schválené usnesením vlády ČR ze dne 8. února 2017 č. 107.
Termín výzvy: každoročně, další výzva je plánována na prosinec 2024
Délka trvání projektu: min. 20 měsíců až do konce doby trvání příslušné akce COST (nebo do doby stanovené výzvou)
Max. částka podpory na projekt: celková alokace na rok 2025 činí 65 mil. Kč
Univerzita Karlova
Fakulta humanitních studií
Pátkova 2137/5
182 00 Praha 8 - Libeň
Identifikátor datové schránky: piyj9b4
IČ: 00216208
DIČ: CZ00216208